Pages Navigation Menu

hymer rent Kraków

Przygotowanie samochodu do dalekiej podróży

Przygotowanie samochodu do dalekiej podróży

Wiele osób z nas zamierza zapewne w tym roku wybrać się na wakacje własnym autem. Jest to dobry pomysł bo dzięki temu zyskujemy niezależność oraz możemy zapakować do bagażnika mnóstwo naszych rzeczy. Największym minusem jednak jest obowiązek sprawdzenia we własnym zakresie naszego pojazdu zanim wybierzemy się w długą trasę. Jeżeli nam się coś zepsuje, kiedy będziemy za granicą – koszty naprawy mogą być dużo wyższe nić w kraju. Poniżej kilka wskazówek jak sprawdzić nasze auto zanim zaczniemy nasze wakacje .

Jak sprawdzić stan techniczny naszego samochodu

Nie wszystkie samochody potrafią bez awarii jeździć długi okres czasu, szczególnie te kilkuletnie. Warto więc przed wyjazdem przyjrzeć się podstawowym podzespołom, aby uniknąć przykrej niespodzianki. Warto sprawdzić na przykład zawieszenie. Najprostszym sposobem jest po prostu wsłuchanie się w jego pracę podczas jazdy. W tym celu należy wybrać kawałek drogi, który posiada kilka dziur, dzięki czemu jesteśmy w stanie przetestować wszystkie ruchome elementy. Zasada diagnozy jest prosta – jeżeli nie słychać stuków a w szczególności metalicznych dźwięków to prawdopodobnie wszystko jest sprawne jak należy. W przypadku kiedy coś usłyszymy, aby dokładniej sprawdzić co się stało powinniśmy podnieść auto to góry i za pomocą łomu zacząć ruszać poszczególne elementy zawieszenia. Tam gdzie będzie słychać metaliczne stuki występuje usterka.
Innym ważnym aspektem technicznym naszego samochodu są opony. to dzięki nim mamy utrzymujemy kontakt między pojazdem, a nawierzchnią. Ważne jest więc, aby było one w dobrej kondycji. Oznaką, że opona wymaga wymiany może być na przykład jej wiek. Jeżeli ma powyżej 5 lat, można zacząć rozglądać się za nowymi ogumieniem. Warto też sprawdzić czy na powierzchni bocznej opony nie ma pęknięć lub otarć. Wszystkie te wymienione uszkodzenia mogą spowodować pęknięcie opony podczas jazdy. Szczególnie może być to niebezpieczne podczas jazdy na autostradzie, gdzie uzyskujemy wysokie prędkości i nagła awaria opony może spowodować poważny w skutkach wypadek.

Trasa przejazdu

Nie tylko stan techniczny auta i jego wyposażenie są ważnymi aspektami podczas długiej podróży. Bardzo ważne też jest przygotowanie samego kierowcy do długiej jazdy. Przede wszystkim powinniśmy przez wyjazdem skrupulatnie przeanalizować trasę którą chcemy dotrzeć do celu. Jeżeli jedziemy za granicę i będziemy poruszać się po autostradach to bardzo prawdopodobne, że będziemy poruszać się po drogach płatnych. Należy wtedy sprawdzić w jaki sposób należy za przejazd zapłacić. Nie zawsze są to bramki, czasem należy kupić winietę czyli bilet pozwalający na poruszanie się po autostradach i drogach ekspresowy który jest ważny zazwyczaj kilka dni. Warto pamiętać, że nie tylko drogi szybkiego ruchu mogą być płatne. Bardzo często kierowcy muszą zapłacić za przejazd przez tunele oraz mosty. Pamiętajmy też o sprawdzeniu przed wyjazdem obowiązujących w danym kraju przepisów ruchu drogowego, a w szczególności dopuszczalne maksymalne prędkości pojazdów.