Pages Navigation Menu

hymer rent Kraków

Jak dobrze wyglądać na żaglach?

Jak dobrze wyglądać na żaglach?

Lipiec i Sierpień to czas wakacji, który chcemy spędzić jak najlepiej. W końcu urlop mamy tylko raz w roku. Wielu Polaków w dzisiejszych czasach wybiera zagraniczne podróże, ponieważ połączenia lotnicze są tanie i powszechne. Warto jednak zdecydować się czasem na spędzenie urlopu w kraju. Najpopularniejszą formą odpoczynku jest ten związany z wodą. Ciekawą alternatywą dla zagranicznych wycieczek może być więc żeglarstwo w naszym kraju. Pamiętać jednak musimy, że jak do każdego sportu musimy się odpowiednio przygotować. Nie tylko wymagane pozwolenia na pływanie żaglówką, ale także odpowiedni ubiór będą bardzo przydatne. Sprawdźmy więc co ubrać na żagle.

 

Jakie ubranie na żagle?

Żeglarstwo to też sport . Bardzo ważny jest więc ubiór, który może sprawić nam większą przyjemność z jego uprawiania. Ogólnymi zasadami doboru ubioru na żagle to wygoda i odporność na warunki atmosferyczne. Warto też aby materiał był lekki i mógł szybko wyschnąć po przemoczeniu.
Podstawowa odzież na żaglach to dobra kurtka. Pamiętajmy, że będziemy jej używać na łodzi ale także gdy z niej zejdziemy. Walor estetyczny więc ma kluczowe znaczenie. Oprócz tego z technicznego puntu widzenia, kurtka powinna nas chronić przed deszczem oraz wiatrem. Zalecana więc jest dobra wodoszczelność oraz taki krój który zakryje nam szyję. Przydatny będzie też kaptur ze ściągaczem, który możemy zaciągnąć na głowę. Pod kurtką warto mieć coś cieplejszego. Dobry polar jest doskonałym pomysłem. Jego miękki materiał będzie dla nas wygodny, a struktura da nam wymagane ciepło. Nasze nogi też powinny być dobrze chronione. Przydadzą nam się długie spodnie ze ściągaczami na wysokości łydek dla wygodnego chodzenia. Warto mieć w nich kilka kieszeń na najpotrzebniejsze drobiazgi. Musimy zadbać jeszcze o nasze stopy. Warto wybrać przede wszystkim buty wodoszczelne, gdyż będziemy mieć cały czas kontakt z wodą. Podeszwa powinna być cienka i elastyczna, aby nie utrudniały stawiania kroków. Pamiętajmy, że bieżnik podeszwy powinien zapewniać dobrą przyczepność do pokładu.

 

Jakie akcesoria na żagle?

Oprócz dobrej odzieży powinniśmy rozważyć jeszcze zakup kilku drobiazgów, które mogą nam bardzo ułatwić życie na łodzi. Jednym z najbardziej uniwersalnych i przydatnych będzie scyzoryk. Musi on mieć nieduży rozmiar, aby zmieścić go w kieszeni. Dodatkowo duża ilość funkcji zwiększy jego przydatność. Pamiętajmy, że czasami trzeba użyć noża albo śrubokręta, a scyzoryk zawsze mamy pod ręką. Kolejnym ważnym elementem, który warto mieć na łodzi będzie plecak. Powinien on być przede wszystkim wykonany z materiału który zapewni dobrą ochronę przed wodą dla rzeczy które będą wewnątrz. W środku przydadzą nam się na pewno liczne schowki, szczególnie te zamykane na zamek, aby nie pomieszać żadnych rzeczy środku podczas intensywnych ruchów. Plecak powinien mieć jeszcze możliwość regulacji jego opasek na ramieniu, aby dobrze przylegał do naszych pleców i nie przenosił na nie całego ciężaru.