7 podstawowych błędów, których należy unikać podczas wakacji w Chorwacji.
Chorwacja to światowej klasy destynacja, pełna odosobnionych plaż, zabytkowych miast i pięknych krajobrazów. Nic więc dziwnego, że kraj ten znajduje się na szczycie listy wielu podróżników. Mimo swojej popularności, podróżnicy popełniają wiele błędów wybierając się w ten zakątek Europy. Przeczytaj siedem wskazówek, jak najlepiej wykorzystać czas (i pieniądze) spędzony w Chorwacji.
1. Zwiedzanie Dubrownika w szczycie sezonu.
Dubrownik, miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie w okresie od czerwca do sierpnia, kiedy to ruch statków wycieczkowych gwałtownie wzrasta. Dzięki historycznym murom miejskim, nadmorskiej lokalizacji, placom przeznaczonym tylko dla pieszych, brukowanym uliczkom i pięknej średniowiecznej architekturze, jest to bardzo atrakcyjna destynacja. Burmistrz podejmuje środki ostrożności, ograniczając liczbę statków wycieczkowych do dwóch dziennie, z których każdy może przewieźć 5 000 pasażerów. Jest to mniej niż 8000 odwiedzających, którzy początkowo byli rekomendowani przez UNESCO. Aby w pełni wykorzystać urok Dubrownika, warto zaplanować swoją wizytę późną wiosną lub wczesną jesienią, kiedy pogoda jest przyjemna, a tłumy są do opanowania. Jeśli jedyną opcją jest przyjazd w szczycie sezonu, upewnij się, że dotrzesz do wejścia na mury miejskie o 8 rano, aby uniknąć przepychanek o widok na Adriatyk. Stare miasto staje się znośne wczesnym wieczorem, kiedy pasażerowie statków wycieczkowych odpływają do następnego portu.
2. Z tysięcy chorwackich wysp odwiedź tylko Hvar.
Hvar ma poszedł z cichego rekolekcje przyciągające dobrze sytuowanych gwiazd do międzynarodowego miejsca przeznaczenia dla rejsów partii i klubów awanturniczych na plażach. Jednak lokalna społeczność nie patrzy na te przemiany przychylnym okiem. W Hvar i Stari Grad, znaki ostrzegają turystów, aby nie iść do miasta bez koszuli lub spać w miejscach publicznych lub twarz wysoki mandat. Ten przekaz został nawet podsumowany w filmie informacyjnym dla pasażerów przybywających z kontynentu. Mimo niewielkiej powierzchni wyspa wciąż zachowuje pewne odizolowane obszary, ale są tam tysiące innych wysp wartych jednodniowej wycieczki.
Na południowy zachód od Hvar, Vis jest domem dla wielu zacisznych zatoczek i plaż, z dala od tłumów, jak również słynnej niebieskiej jaskini. Około południa, kąt padania promieni słonecznych jest odpowiedni, aby oświetlić tę morską jaskinię czystą, niebieską poświatą. Kierując się na północ dalmatyńskiego wybrzeża, Dugi Otok jest rajem dla miłośników przyrody. Na wydłużonej wyspie znajdują się postrzępione wapienne wzgórza w Parku Przyrody Telascica, śródlądowe słone jezioro i malownicze gaje oliwne.
3. Chęć kąpieli w Parku Narodowym Jezior Plitwickich.
Wielu turystów udaje się do pięknych wodospadów w Parku Narodowym Jezior Plitwickich, gdzie można oddać się idyllicznym kąpielom słonecznym. Jednak to miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO stawia na pierwszym miejscu ochronę środowiska i dlatego jest całkowicie niedostępne dla pływaków. Chociaż pływanie jest zabronione, odwiedzający mogą podziwiać naturalne piękno ponad 18-kilometrowego szlaku kładek i podwyższonych ścieżek spacerowych. W sumie Plitvice obejmują 16 jezior połączonych serią wodospadów.
Ponadto Park Narodowy Krka oferuje możliwość kąpieli w jeziorze poniżej dolnego wodospadu Skradinski Buk. Dotarcie do kąpieliska zajmuje około godziny, a prowadzi do niego podwyższona kładka przecinająca kilka wysepek. W wąwozie rzeki Krka znajduje się w sumie siedem wodospadów oraz klasztor. Należy pamiętać, że park ogranicza wstęp na teren Skradinskiego Buku do maksymalnie 10.000 zwiedzających jednocześnie.
4. Brak wiedzy na temat niedawnego konfliktu w Chorwacji.
Chociaż Chorwacja radziła sobie lepiej niż sąsiednia Bośnia w konflikcie zbrojnym, który nastąpił po rozpadzie Jugosławii, tysiące ludzi zginęło, a setki tysięcy zostało przesiedlonych. Aby lepiej zrozumieć te niedawne tragedie, odwiedź Muzeum Wojny Ojczyźnianej w Dubrowniku lub Muzeum Chorwackiej Wojny o Niepodległość w Karlovacu na północy kraju. Wiele chorwackich zabytków, takich jak Pałac Dioklecjana w Splicie, do dziś nosi ślady po kulach. Dubrownik był również bombardowany przez wojska serbskie w latach 1991-1992, niszcząc znaczną część starego miasta.
5. Skupienie się tylko na Dalmacji.
Wielu podróżników opuszcza Chorwację nie zapuszczając się poza widok na Morze Adriatyckie. Podczas gdy chorwackie wyspy i nadmorskie miasta są warte uwagi, istnieją ciekawe miejsca w głębi lądu, do których przyjeżdża znacznie mniej turystów. Stolica Chorwacji, Zagrzeb, posiada średniowieczne stare miasto, które może się równać z Pragą. Miasto jest pełne atrakcji kultura -lnych: rynków na świeżym powietrzu, ulicznych kafejek i muzeów. Nie przegap eklektycznego Muzeum Zerwanych Związków lub Chorwackiego Muzeum Sztuki Naiwnej, które składa nietypowy hołd niekonwencjonalnemu gatunkowi samouków.
Chorwackie wioski w głębi lądu są również często pomijane. Położona w dolinie rzeki Mirna, położona na wzgórzu wioska Motovun mieści w swoich murach obronnych galerie i kawiarnie. Jeśli odwiedzasz Motovun w miesiącach letnich, nie przegap Festiwalu Filmowego Motovun. W głębi lądu udaj się do Ilok, najbardziej wysuniętego na wschód miasta Chorwacji, oferującego malowniczą scenerię z widokiem na Dunaj i okoliczne winnice. Obszar ten znany jest z winogron Traminac – aromatyczne białe wino można degustować w tutejszych piwnicach.
6. Myślenie, że Chorwacja ma piaszczyste plaże.
Nad Adriatykiem nie brakuje pięknych plaż, ale to chyba tylko kamienie i żwir. Z tego powodu większość hoteli i klubów plażowych dysponuje dużą ilością leżaków. Chorwacja posiada również piaszczyste plaże, takie jak Dragove na Dugi Otok, Uvala Lapad, tętniące życiem miasto tuż obok Dubrownika, oraz Vela Przina na Korculi.
7. Nieznajomość podstawowych chorwackich zwrotów.
Ten błąd dotyczy wielu miejsc docelowych. Turyści przekonają się, że młodsze pokolenia mówią przyzwoicie po angielsku, ale warto nauczyć się kilku zwrotów w języku chorwackim, takich jak dobra dan i dobra večer (dzień dobry i dobry wieczór, odpowiednio), aby porozumieć się ze starszymi.